Článek
Opatření k maturitní zkoušce pro žáky, kteří jsou cizinci s dočasnou ochranou, zveřejnilo ministerstvo školství (MŠMT).
K 30. září bylo podle úřadu v maturitních oborech v posledním ročníku 25 azylantů, tedy studentů s doplňkovou či dočasnou ochranou.
K úpravě přistoupilo ministerstvo proto, že nynější pravidla jsou nastavena na cizince, kteří se vzdělávali alespoň čtyři roky v přecházejících osmi letech před zkouškou ve škole mimo území České republiky. Situace válečných uprchlíků z Ukrajiny je však podle resortu zcela odlišná.
Ministerstvo chce upravit jednotné přijímačky na SŠ pro cizince. Nyní jsou „příliš přísné“
„Pokud by se postupovalo podle běžných pravidel pro uzpůsobení podmínek, která jsou vzhledem k uvedenému obecně nedostatečná, hrozila by vysoká neúspěšnost žáků cizinců u maturitní zkoušky, a to nikoli pro zvládnutí odborné složky vzdělávání, ale kvůli krátkému času na ovládnutí českého jazyka na vysoké úrovni,“ uvedlo MŠMT.
„To by ztížilo přístup cizincům na trh práce nebo k dalšímu vzdělávání pouze z důvodu potřeby delšího časového úseku pro znalost českého jazyka v potřebné úrovni,“ dodalo.
Ukrajinští uprchlíci budou mít o 25 procent delší čas na písemnou zkoušku a na praktickou zkoušku školní, tedy profilové části maturity.
Přitom platí, že délku písemné zkoušky a praktické zkoušky stanovuje ředitel školy. Na ústní zkoušku před maturitní komisí se budou moci připravovat 30 minut. Běžně je na přípravu určeno 15 až 20 minut.
Písemná práce z českého jazyka a literatury, kterou budou v roce 2023 ukrajinští uprchlíci skládat, bude muset být dlouhá alespoň 200 slov. Standardně je minimum 250 slov.
V seznamu literárních děl k maturitě musí mít utečenci nejméně 15 literárních děl místo obvyklých 60. Podle ministerstva mohli ukrajinští uprchlíci k četbě literárních děl zejména českých autorů využívat pouze poslední ročník vzdělávání, a proto se úřad rozhodl pro ně požadovaný počet děl snížit.
Kopie dokladů či čestné prohlášení
Ukrajinští uprchlíci mohou v přihlášce k maturitní zkoušce k jarnímu nebo podzimnímu zkušebnímu termínu v příštím roce nahradit úředně ověřené kopie dokladů o vzdělání mimo území Česka čestným prohlášením, pokud doklady nemají.
Umožňuje to zákon o opatřeních ve školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. Dokumenty je třeba střední škole doložit u jarního zkušebního období do letošního 14. prosince a u podzimního zkušebního období do 25. června 2023.